AKTUALNOŚCI

Dla młodzieży o autyzmie

dnia: 09.11.2017 - 13:15

- Film bardzo interesujący, obejrzany przez młodzież w ciszy, a ich zaangażowanie w warsztaty o autyzmie świadczy o tym, że takie działania są potrzebne – mówi o projekcie Fundacji Piętro Wyżej pt. „Autyzm z bliska” pedagog Hanna Gładka.
Hanna Gładka jest pedagogiem szkolnym w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu przy ul. Pomorskiej. W dniu 3 października 2017 r. wraz z uczniami obejrzała w pałacu poruszający biograficzny film „Życie animowane” o chłopcu z autyzmem i wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez terapeutki-specjalistki – Barbarę Kaiser-Schmidt i Annę Janc.
Podczas warsztatów prowadzące próbowały przybliżyć uczestnikom co czują, słyszą i widzą osoby z autyzmem. Młodzież doświadczała autystycznego świata – m.in. próbując rozpoznawać przedmioty z zasłoniętymi oczami i w rękawiczkach. W sumie w projekcie wzięło udział ponad 200 uczniów i nauczycieli ze szkół średnich w Żaganiu i Szprotawie.
- Młodzi nie mieli świadomości na czym polega autyzm, trzeba o tym głośno mówić – dodaje Hanna Gładka.
Właśnie taki był cel projektu dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Żaganiu: podniesienie świadomości społecznej w zakresie zdrowia psychicznego oraz poprawa jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi oraz ich bliskich.
Fundacja Piętro Wyżej ma już doświadczenie w tym temacie. Na początku kwietnia, z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zorganizowała wraz z Centrum Kultury pokaz filmu „Życie animowane”. Zainteresowanie było tak duże, że film wyświetlany był dwukrotnie tego samego dnia. Seans poprzedził wstęp do tematu autyzmu prowadzony przez Fundację Piętro Wyżej oraz mamę chłopca z tym zaburzeniem - Agnieszkę Balak i terapeutkę Barbarę Kaiser-Schmidt, obie ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem”.
Fundacja Piętro Wyżej była też w ubiegłym roku szkolnym inicjatorem warsztatów dla dzieci z ówczesnych klas piątych Szkoły Podstawowej nr 1 w Żaganiu.
- Wśród naszych dzieci również są te z autyzmem, są również uczniowie, którzy mają rodzeństwo z tym zaburzeniem. Takie zajęcia zorganizowaliśmy również dla rodziców – podkreśla Honorata Dzimińska-Matusiak, wychowawczyni jednej ze wspomnianych klas.
Pedagodzy, z którymi współpracujemy, podkreślają, że zamierzają kontynuować temat w szkołach.


Marta Nadrzycka-Soczek i Renata Wcisło, Fundacja Piętro Wyżej