AKTUALNOŚCI

O ostatniej afrykańskiej kolonii

dnia: 07.12.2017 - 13:45

W dniu 10 grudnia, w niedzielę, serdecznie zapraszamy na kolejne Spotkania z Podróżnikami i Ludźmi Gór. Tym razem Bartek Sabela i jego wstrząsający i wielokrotnie nagradzany dokument o Saharze Zachodniej.. Nazwisko Sabela w naszym powiecie pojawia się po raz kolejny... To właśnie Bartek ostatnio poruszył w Dużym Formacie, dodatku Gazety Wyborczej, sprawę wysypiska śmieci w Szprotawie...
"Wszystkie Ziarna Piasku" to podróż na teren Sahary Zachodniej - ostatniej afrykańskiej kolonii. To podróż do nieistniejącego kraju – Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej - zawieszonego w niebycie pośród otchłani saharyjskiej hammady. To spotkanie z ludźmi Sahrawi, mieszkającymi od 40 lat w obozach uchodźców oraz ich rodzinami żyjącymi pod brutalną okupacją sąsiedniego kraju. To historia zapomnianej wojny oraz największego na świecie muru oddzielającego dwa narody. To opowieść o miejscu gdzie słowo 'tymczasowy' nabiera przerażającego wymiaru.

„Gdy Bartek Sabela jechał do El Aaiún, stolicy okupowanej Sahary Zachodniej, instrukcja, którą otrzymał od saharyjskich aktywistów, brzmiała: „Nie rozmawiaj z nikim dłużej niż czterdzieści sekund, nigdy nie podawaj żadnych szczegółów, miejsc, nazwisk”. Musiał kłamać, by przedostać się przez granicę, a ukrywając się przed policją, obserwował, jak wygląda życie w okupowanym mieście. Pojechał również na drugą stronę muru, na Terytoria Wyzwolone kontrolowane przez partyzantów walczącego o niepodległość POLISARIO. I do Algierii, gdzie przez wiele tygodni mieszkał w obozach dla saharyjskich uchodźców – jedynym w swym rodzaju w pełni zorganizowanym państwie na wygnaniu."