AKTUALNOŚCI

Wszystko za K2. Opowieść o polskiej górze.

dnia: 03.01.2019 - 15:30

Czym żyliśmy dokładnie rok temu? K2 dla Polaków!

Po roku od narodowej polskiej wyprawy na K2 zapraszamy Was na niezwykłe wydarzenie - bo oto po raz pierwszy razem wystąpią kierownik bazy pod K2, himalaista Piotr Snopczyński i autor bestsellerowej książki "Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników" - Piotr Trybalski.

Nasi Goście razem opowiedzą o polskiej górze, po prelekcji w Holu Notariusza otworzymy wystawę "Wyprawa" Piotra Snopczyńskiego.
To też jedyna okazja, by zdobyć książkę o K2 z podpisem nie tylko autora, ale również kierownika bazy!

Serdecznie zapraszamy,
godz. 18 - Sala Inter
Wszystko za K2. Opowieść o polskiej górze.

Prelekcja "Wszystko za K2. Opowieść o polskiej górze":

O K2, mówi się „góra zabójca”, bo ilość ofiar, które pochłonęła od 1954 roku, gdy włoscy himalaiści stanęli po raz pierwszy na jej wierzchołku jest porażająca. Ale to także „polska góra”. Bo nie ma innego, ośmiotysięcznego wierzchołka, na których polscy himalaiści tak mocno i w tak znamienity sposób nie zaznaczyliby swojej obecności.

Na K2 chcieliśmy pojechać już przed II Wojną Światową, kiedy to Adam Karpiński, znakomity taternik i miłośnik zimowego wspinania, roztaczał perspektywy rozwoju polskiego taternictwa i alpinizmu. W końcu w 1976 roku, pod kierownictwem Janusza Kurczaba ruszyła wyprawa, którą tak niewiele dzieliło od drugiego w historii zdobycia góry, i to nową drogą. Zabrakło 200 metrów… Wreszcie, w 1986 roku, Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta, Polak, stanęła na szczycie, a w tym samym roku zespół pod kierownictwem Janusza Majera pokonał słynną Magic Line, projekt Reinholda Messnera, któremu nie podoła sam pomysłodawca. Ale to nie wszystko, w tym samym sezonie Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski wytyczyli nową drogę na szczyt, której do dziś nie pokonał żaden inny himalaista. W 1987 roku, pod kierownictwem Andrzeja Zawady rozpoczęła się zimowa odyseja na K2.
A potem była próba w 2002 i 2017 roku. Do dziś trzy polskie wyprawy próbowały wydrzeć górze wierzchołek. Jak na razie bez sukcesów.


Piotr Snopczyński - urodził się w 1950 r. Jest alpinistą, himalaistą, brał udział w wielu wyprawach na szczyty ośmiotysięczne, w tym w ekspedycjach Andrzeja Zawady. Mieszka w Świdnicy na Dolnym Śląsku, gdzie organizuje „Dni Gór”. W latach 1998-2002 był wiceprezesem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Latem 2014 r. wziął udział w narodowej wyprawie na K2, zorganizowanej przez Polski Związek Alpinizmu w ramach programu „Polskie Himalaje”, kierownik bazy podczas wyprawy na K2 zimą 2017/2018.

Piotr Trybalski - dziennikarz, fotograf, autor książek i licznych publikacji prasowych, zdobywca nagrody Travel Photographer of the Year. Od wielu lat podróżuje, organizując wyprawy ekspedycyjne, warsztaty fotografii reporterskiej i krajobrazowej. Współautor książki “Ja, pustelnik”o życiu Piotra Pustelnika, trzeciego Polaka zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum. Obecnie pracuje nad kolejną książką o górach – biografią Andrzeja Zawady, legendarnego lidera wypraw wysokogórskich i fundatora himalaizmu zimowego.

O książce
"Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników":

K2. Góra zabójca. Ci, którym udało się ją zdobyć, mówią jednym głosem: to najtrudniejsza góra świata, zimą nikt jej nie pokona. No chyba że… Polacy.

Tej bitwy nie można było przegrać. Oblegana przez Polaków – po raz trzeci zimą – K2, musiała się w końcu poddać. Od tych zdań Piotr Trybalski rozpoczyna swą opowieść o Narodowej Zimowej Wyprawie na K2, 8611 m n.p.m., która przez kilka pierwszych miesięcy 2018 roku emocjonowała miliony ludzi na całym świecie. Doborowy oddział himalaistów dowodzony przez legendarnego Krzysztofa Wielickiego, długie i kosztowne przygotowania, rekordowy budżet, gotowe strategie oblegania góry – wszystko to rozbudziło wiarę, że tym razem słynny szczyt skapituluje.

Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników to znakomity reportaż, ukazujący nie tylko konkretne wydarzenia, ale przede wszystkim emocje i ludzkie charaktery. Piotrowi Trybalskiemu udało się przedstawić zjawisko zimowego himalaizmu z wielu perspektyw. Wyprawa na K2 okazała się punktem wyjścia do szerszej refleksji na temat sportu w najwyższych górach świata, ryzyka wkalkulowanego we wspinanie na ośmiotysięczniki i ambicji, która często wyrasta ponad ośnieżone szczyty Himalajów.

Wstęp wolny. Pałac Książęcy w Żaganiu, Sala Inter, godz. 18.

Zapraszają:

Fundacja Piętro Wyżej
Centrum Kultury w Żaganiu
Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu
Pałac Książęcy sp. z o.o.