AKTUALNOŚCI

FESTIWAL NEURORÓŻNORODNOŚCI VOL.1 program / rejestracja

dnia: 06.03.2025 - 12:00

Fundacja Piętro Wyżej serdecznie zaprasza na:

Festiwal Neuroróżnorodności, vol. 1, 6-9 marca 2025 r.

Program i formularz zgłoszeniowy, wejdź tu:
https://docs.google.com/.../1HUwxKDkryUAY5kKQac1Tsxt.../edit

 

Partnerzy strategiczni: 

Urząd Miasta Żagań

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Żagański Pałac Kultury

11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

 

Patronat Honorowy:

Rzecznik Praw Pacjenta - Bartłomiej Chmielowiec
Lubuski Kurator Oświaty - Mariusz Biniewski



Lokalizacje, w których będą odbywały się wydarzenia:

Szkoły - w ramach dedykowanych warsztatów (czwartek, piątek)

Żagański Pałac Kultury (czwartek, piątek)

Klub Garnizonowy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (sobota, niedziela)

 

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja Uczestników - UWAGA, ze względu na wielkość sal, na sobotę 8 marca zapisy zostały zamknięte!!


RAMOWY PROGRAM FESTIWALU

6 marca, czwartek:

WARSZTATY PSYCHOEDUKACYJNE W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH

 

8.00-13.30 - Jak pięknie się różnić - warsztaty dla klas z psycholog Ewą Dąbrowską-Gut  (warsztaty odbywają się w szkołach, które zgłosiły swój udział w festiwalu, BRAK MIEJSC)

 

Warsztaty dedykowane są dla uczniów klas I-IV. Podczas warsztatów, Zmysłoludki z Neurobudki, umożliwią uczniom doświadczanie siebie, wprowadzają ich w świat zmysłów, wskazując na indywidualne różnice w odbiorze rzeczywistości. Różnice nie dzielą. Są składową Mocy – indywidualnej i grupowej, której dzieci doświadczają na zajęciach podczas zadań i rozmów wokół samoakceptacji, tolerancji i poczucia sprawstwa.

 

9.00-14.00 - O akceptacji, empatii i granicach - warsztaty  psychoedukacyjne - Halina Szyposz, dyrektor Poradni psychologiczno-Pedagogicznej w Żaganiu (warsztaty odbywają się w szkołach, które zgłosiły swój udział w festiwalu, BRAK MIEJSC)

 

8.00-13.30 - Każdy z nas jest inny! - warsztaty psychoedukacyjne - Monika Aniszkiewicz pedagog, terapeuta (warsztaty odbywają się w szkołach, które zgłosiły swój udział w festiwalu, BRAK MIEJSC)

 

ŻAGAŃSKI PAŁAC KULTURY / Sala Inter

18.00 - Żyję, czy to mało? - spotkanie z KATARZYNĄ KACHEL i MARCINEM ŁOKCIEWICZEM, autorami książki "Żyję, czy to mało?"  (Wydawnictwo Fila, 2024)

Wszystko przeżywałem nadmiernie, bardziej. Towarzyszył mi smutek, związany z brakiem ojca, którego pamiętałem jak przez mgłę, urywkami. Zaburzenia odżywiania były częścią mojej codzienności, ale też moim największym sekretem. Bałam się powiedzieć komukolwiek, bo od potrzeby wsparcia, silniejszy był lęk przed tym, że ludzie będą mnie postrzegać jako gorszą. W największym szpitalu psychiatrycznym w Polsce, Centrum leczenia dzieci i młodzieży w Zaborze, przebywa na co dzień ok. 70–80 młodych pacjentów. Są to dzieci i młodzi ludzie, którzy nie chcą lub nie umieją żyć. zajmuje się nimi zespół lekarzy, psychologów, pielęgniarek, pedagogów i opiekunów. To nie jest książka przeciwko rodzicom, szkole, szpitalom, psychologom czy lekarzom. To książka, która pokazuje, że mimo chorego systemu, można robić wiele rzeczy dobrych, że miłość, obecność, uwaga i szacunek są kluczowe w procesie zdrowienia dziecka i przywrócenia mu wiary, by chciało żyć.



7 marca, piątek:

 

WARSZTATY PSYCHOEDUKACYJNE W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH

8.00-13.00 - Jak pięknie się różnić? - warsztaty dla klas - psycholog Ewa Dąbrowska-Gut (warsztaty odbywają się w szkołach, które zgłosiły swój udział w festiwalu, BRAK MIEJSC)

9.00-14.00 - Misie z ADHD - warsztaty dla klas - psycholog dr Olga Knapek (warsztaty odbywają się w szkołach, które zgłosiły swój udział w festiwalu, BRAK MIEJSC)

Podczas warsztatów dzieci poznają przygody misia z ADHD, który uczy się, jak radzić sobie z wyzwaniami i cieszyć się swoimi mocnymi stronami. Na podstawie bajki dzieci będą miały okazję:
- zastanowić się, co oznacza ADHD w życiu codziennym.
- rozmawiać o emocjach i sposobach radzenia sobie z nimi.
- stworzyć wspólną pracę plastyczną – misia, który pokazuje ich unikalne cechy.
Celem warsztatów jest budowanie empatii i akceptacji dla różnorodności w grupie.

ŻAGAŃSKI PAŁAC KULTURY / Sala Inter

9.00-12.00 - Supermoce emocji: jak korzystać z nich na co dzień? - warsztaty dla młodzieży (dla klas), psychoterapeuta Zbigniew Piotr Kamrat (BRAK MIEJSC)

Czy wiesz, że emocje to Twoja supermoc? Mogą dodawać Ci energii, pomagać w podejmowaniu decyzji, budować relacje i motywować do działania. Ale co zrobić, gdy-wydaje się- że wymykają się spod kontroli? Jak sprawić, by działały na Twoją korzyść, a nie przeciwko Tobie?
Zapraszamy Cię na wyjątkowe warsztaty, podczas których:
Dowiesz się, skąd biorą się emocje i dlaczego są tak ważne w naszym całym życiu:
- poznasz sposoby na skuteczne zarządzanie nimi,
- nauczysz się, jak wykorzystać emocje jako narzędzie rozwoju,
- odkryjesz, że nie ma „dobrych” i „złych” emocji – są tylko te, które można zrozumieć i oswoić,
Dołącz do nas i odkryj swoją własną supermoc emocji!
Nie czekaj – emocje już na Ciebie czekają!

 

17.30 - Uroczyste otwarcie Festiwalu Neuroróżnorodności / Żagański Pałac Kultury - Sala Kryształowa

Czy już płoną zasłony? - Renata Wcisło

Spektakl "ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny" w wykonaniu JOANNY SZCZEPKOWSKIEJ i HANNY KONAROWSKIEJ-NOWIŃSKIEJ

WAŻNE! Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/901464-1



8 marca, sobota: ZAPISY na ten dzień Festiwalu Neuroróżnorodności zostały ZAMKNIĘTE

9.00 - Bieg po dopaminę - Parkrun Pałac Książęcy

9.30 - rejestracja Uczestników (Klub Wojskowy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej)

10.30-11.15 - MIT NORMALNOŚCI - Dr Renata Socha zabierze nas w fascynującą podróż po świecie neuroróżnorodności – koncepcji, która zmienia sposób myślenia o edukacji, psychologii i społeczeństwie.

Czy „normalność” naprawdę istnieje? Dlaczego systemy, w których funkcjonujemy, nie nadążają za różnorodnością ludzkich umysłów? W tym inspirującym wykładzie dowiemy się, jak neuroróżnorodność może stać się siłą napędową zmian i jakie konkretne rozwiązania pomogą tworzyć świat, w którym każdy ma szansę rozwijać swój potencjał.

11.45-12.15 - Co zrobić, gdy nie wiem, co zrobić? Gdzie szukać pomocy dla siebie, bliskich, uczniów... O  sygnałach, diagnozach i możliwościach wsparcia dzieci oraz dorosłych w Polsce - praktyczny przewodnik po neuroróżnorodności


12.30-13.30 - Neuroróżnorodność w szkole (na czele ze spektrum ADHD) – jak wspierać różne potrzeby uczniów? - dr Olga Knapek

W polskich szkołach uczniowie z neuroróżnorodnością oraz ich rodzice mierzą się z wyzwaniami, które mogą wpływać na ich rozwój, samoocenę i szkolne sukcesy. W trakcie prelekcji zastanowimy się, jak edukacja może lepiej odpowiadać na potrzeby tych dzieci, by zapewnić im równe szanse i stworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi.

  • Jak neuroróżnorodność wpływa na funkcjonowanie dziecka w szkole?
  • Dlaczego współpraca z rodzicami i nauczycielami jest kluczowa?
  • Przykłady praktycznych rozwiązań, które mogą wspierać dzieci w codziennej nauce zarówno dla nauczycieli jak i dla rodziców (i samych uczniów).

Prelekcja nie tylko wskaże obecne wyzwania, ale także zaprezentuje pozytywne przykłady wspierających działań, które każda szkoła może wprowadzić. Po prelekcji będzie możliwość zadawania pytań i dyskusji - wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie: jak stworzyć szkołę, która rozumie różnorodność i i wspiera każdego ucznia? Szczególną uwagę poświęcę ruchowi i terapii na szlaku, w plenerze – metodzie, która sprawdza się szczególnie dobrze w pracy z ADHD. Terapia "Na szlaku" łączy naturalne środowisko, ruch i refleksję, aby wspierać rozwój, samoakceptację i zarządzanie emocjami.

14.00-14.45 - ADHD w pracy i biznesie. Jak Otworzyć Drzwi do Kreatywności, efektywności i Sukcesu - psychoterapeuta Piotr Kamrat Będzie to 45-minutowa, dynamiczna prelekcja pełna praktycznych wskazówek, inspirujących przykładów i interakcji.


ADHD to nie tylko wyzwania – to także wyjątkowy sposób myślenia, który może stać się kluczem do sukcesu zawodowego i biznesowego. Jak przekuć impulsywność w innowacyjność? W jaki sposób zarządzać uwagą, by osiągać maksymalną efektywność? Jak zbudować środowisko pracy, które wspiera potencjał osób z ADHD?
Dowiesz się:

  • jak wykorzystać naturalne zasoby i mocne strony osób z ADHD, by zwiększyć ich produktywność i satysfakcję zawodową.
  • jakie strategie organizacyjne i technologiczne pomagają radzić sobie z trudnościami w zarządzaniu czasem i zadaniami.
  • jak struktura i elastyczność mogą współistnieć, wspierając zarówno kreatywność, jak i efektywność.
  • jak ADHD wpływa na procesy motywacyjne i podejmowanie decyzji w biznesie. Jakie środowisko pracy i styl działania sprzyjają osiąganiu sukcesu.


15.00-15.45 - Uspokój się... Opowieść o pobudliwości - Agnieszka Monika Olszewska, Specjalistka Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży z trzema pacynkami: Zosią, Tomkiem i Romkiem.

Będzie to krótka historia psychoedukacyjna z wątkiem kryminalnym. Opowieść o poszanowaniu wobec swojego systemu nerwowego, który jest cechą, a nie kompetencją oraz o poszukiwaniu warunków dobrostanu osób w każdym wieku poprzez formułowanie możliwych do realizacji celów w procesie zmiany.

16.00-17.00 - Z tego się nie wyrasta - spotkanie z dr hab. n.med. Jarosławem Jóźwiakiem, psychiatrą, współautorem książki "Z tego się nie wyrasta. Kompendium ADHD"

ADHD to jeden z najpopularniejszych, najbardziej nośnych i najczęściej wyszukiwanych tematów w polskim internecie.„Z tego się nie wyrasta. Kompendium ADHD” to pierwsza książka tego typu w Polsce, łącząca najnowszą światową wiedzę z doświadczeniami polskiego eksperta i stanowiąca odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie czytelników. Doktor Jarosław Jóźwiak, niekwestionowany autorytet w dziedzinie leczenia ADHD w książce rozmawia z dziennikarką Iwoną Tarnowską-Ciosek o tym, czym jest ADHD, a czym na pewno nie jest, o metodach leczenia i radzenia sobie z tym zaburzeniem oraz ogólnie mówiąc o życiu z ADHD. Oboje z własnego doświadczenia doskonale wiedzą, o czym mówią, dzięki czemu książka nie jest długim i nudnym wykładem, ale zapisem fascynującej, wartkiej i dowcipnej rozmowy.

Po spotkaniu możliwość zakupu książki z autografem naszego Gościa.

18.00-19.00 - Wyspa TEO - spotkanie autorskie z Joanną Szczepkowską. Nowy zbiór opowiadań "Wyspa Teo" skłania do rozmów o wrażliwości, pasji, odpowiedzialności i różnorodności.

„Opowiadania spadają na mnie nagle i bez związku z tym, co się dzieje na zewnątrz. Ten zbiór to kilka rożnych historii, które połączyła zmienna pogoda i pewien nieduży pies. Zresztą i to nie jest oczywiste. Miałam wielką ochotę opowiedzieć je spokojnie, bez obowiązującego neurotyzmu”.
Nowy tom prozy Joanny Szczepkowskiej składa się z pięciu opowiadań, których fabuła toczy się w różnych epokach i środowiskach, ale subtelnym motywem, łączącym je wszystkie, jest związek człowieka ze światem przyrody oraz odległe, a jednocześnie bliskie, zagrożenie katastrofą ekologiczną. Cały zbiór wiąże wątek tajemnicy, determinującej los każdego z bohaterów.

Po spotkaniu możliwość zakupu książki z autografem naszego Gościa.

20.00 - Koncert NEURORÓŻNORODNY - Marcin Gromnicki, muzyk, gitarzysta basowy, nauczyciel, mąż i ojciec z Supermocą ADHD.

Koncert na Festiwalu Neuroróżnorodności traktuję jako doświadczenie wyjątkowe. Będzie to spotkanie z jednym z najbardziej uniwersalnych języków - językiem muzyki. W niewymuszonej i spokojnej atmosferze postaram się o dźwiękowe wyciszenie połączone z bezpośrednim kontaktem na linii twórca - odbiorca. Niech nie ogranicza nas bariera scena/widownia. Nie bądźmy przypisani tylko do obowiązującej na koncertach pozycji siedzącej (na krzesłach). Chłońmy dźwięki, leżmy, siedźmy, stójmy, pomiędzy utworami rozmawiajmy, wymieniajmy energię.

Na koncert można wziąć maty i koce



9 marca, NIEDZIELA:

 

KLUB WOJSKOWY 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, ul. Żarska 50

9.30 - rejestracja Uczestników

 

10.00-10.45 - Nie tylko słodyczom: NIE! - Neurodieta jako jeden z elementów dobrostanu osób neuroróżnorodnych (zwłaszcza w spektrum ADHD i autyzmu)  - Aleksandra Majsnerowska - dietetyczka kliniczna i pedagożka

Dietoterapia w ADHD. Rola diety przeciwzapalnej w poprawie funkcji poznawczych oraz zdrowia psychicznego.  Modulacja mikrobiomu jelitowego i jej wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.  Aminy biogenne w żywności i ich wpływ na rozwój procesów neurozapalnych w układzie nerwowym.
 

11.15-12.00- Neuroróżnorodność jako szansa na pogłębienie świadomości tworzenia - artystka Magdalena Łazar (malarka, wokalistka, pedagożka)

Będzie m.in. o:

  • twórczym potencjale neuroróżnorodności w życiu osobistym i społecznym,
  • wartości prowokowania procesu twórczego i towarzyszenia w procesie twórczym,
  • paradoksie neuroróżnorodności.
  • wychodzeniu poza schematy i systemy jako potencjale twórczym,
  • o wewnętrznej integracji

A wszystko na bazie doświadczeń prowadzącej w pracy z osobami neuroróżnorodnymi.

12.00-12.45 -„Depresja w cieniu ADHD: dlaczego osoby z ADHD są bardziej narażone na epizody depresyjne?" - Piotr Kamrat:

  • neurobiologiczne i psychologiczne przyczyny częstszego występowania depresji u osób z ADHD,
  • rola odrzucenia społecznego, niskiej samooceny i chronicznego stresu,
  • jak przerwać ten cykl?

 

13.15-14.00 - Jak przeżywać emocje z dziećmi? - warsztaty nie tylko dla rodziców prowadzi Agnieszka Monika Olszewska, Specjalista Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży

 

14.15-15.00 - Jak wspierać dziecko i... siebie! 

Mentoring dla nauczycieli i rodziców dzieci neuroróżnorodnych – zawiązanie grupy mentoringowej - Paulina Sawa-Oponowicz

 

15.00-15.45 Miłość, ADHD i codzienne wyzwania – jak dbać o relację w neurozróżnicowanym związku? - Kamila Wilczyńska

Życie z osobą z ADHD to czasem jazda górską kolejką nigdy nie jest nudno, ale czasem trudno nadążyć! Impulsywne decyzje, zapomniane, przyziemne zadania i stosy niedokończonych projektów mogą wystawiać na próbę nawet najbardziej cierpliwą osobę. Z drugiej strony, ADHD wnosi do związku spontaniczność, kreatywność i mnóstwo emocji. Jak znaleźć balans między chaosem a harmonią?
W trakcie spotkania poruszę tematy:

  • ADHD w związku, czyli dlaczego jeden zapomina o rachunkach, a drugi o tym nie zapomina (i się wkurza)
  • wymiana zdań (bo nie kłótnia) na pełnej petardzie i nagłe „przepraszam" – jak regulować emocje w relacji?
  • „Kocham Cię, ale nie jestem Twoją sekretarką" – jak wspierać, ale nie wyręczać?
  • sztuczki i strategie, które pomagają przetrwać w codziennym ADHD-chaosie



16.00 - Warsztaty z zakresu pedagogiki Marii Montessori. LEKCJA CISZY - zajęcia dla rodziców i specjalistów poprowadzi Romana Błahuta, pedagog z wieloletnim doświadczeniem, obecnie związana z Poradnią Pedagogiczno-Psychologiczną w Żaganiu.

Ćwiczenie ciszy. Dorośli będą mogli doświadczyć na sobie niezwykłej lekcji wyciszania i rozwijania zmysłów. Prowadząca będzie prowadziła warsztat aktywny, a uczestnicy wejdą w rolę dzieci, by poczuć moc płynącą z metod pracy Marii Montessori.



***
Goście i Organizatorzy Festiwalu będą też dostępni dla Uczestników w sobotę w SALONIE NEURORÓŻNORODNOSCI - naszej przestrzeni kawiarnianej.

***

Kontakt: 607 503 568, renata@pietro-wyzej.org, Renata Wcisło
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja Uczestników.

Prosimy o wypełnienie formularza:
https://docs.google.com/.../1HUwxKDkryUAY5kKQac1Tsxt.../edit

Zapraszamy do zapisów, śledzenia aktualności festiwalowych w wydarzeniu na FB i do zobaczenia na Festiwalu!

Fundacja Piętro Wyżej

z Partnerami Strategicznymi:

Urzędem Miasta Żagań
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Żagańskim Pałacem Kultury
11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej

we współpracy z:

NZOZ Ośrodek Terapeutyczny "Profil" filia w Żaganiu
Relacja Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Psychiatrycznej w Zielonej Górze
Rzecznik Praw Pacjenta
Młodzieżowa Rada Miasta Żagań
Pełnomocnik Wojewody Lubuskiego ds. społeczeństwa obywatelskiego
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka w Żaganiu
Latawiec Centrum Edukacji i Animacji Żagań
Zakątek Relacji Żagań
parkrun Pałac Książęcy, Żagań
Marcin Gromnicki - muzyk
Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju
Grupa Inicjatywna – Bezszelestni
Starostwo Powiatowe w Żaganiu
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejsko-Gminny w Żaganiu
Ośrodek Pomocy Społecznej w Żaganiu
Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu


Patronat medialny:
Radio Zachód