AKTUALNOŚCI

Życie animowane - chłopiec, który zniknął

dnia: 01.04.2017 - 11:15

Nagle Twoje trzyletnie dziecko „znika”. Nie reaguje na bodźce. A współczesna medycyna nie jest w stanie mu pomóc. To AUTYZM. Takich dzieci wokół nas jest wiele, coraz więcej. Również w Żaganiu i okolicy. I o takim właśnie chłopcu opowiada poruszający film „Życie animowane”. Ten dokument będzie można zobaczyć w naszej okolicy tylko raz, 1 kwietnia 2017 r. Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zapraszamy do Żagania na pokaz poprzedzony spotkaniem z osobami z autyzmem, rodzinami i terapeutami.

OPIS FILMU:

Niezwykle ciepły i poruszający dokument potwierdzający maksymę, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Gdy w wieku trzech lat Owen Suskind zaczął tracić zdolność chodzenia i mówienia, a współczesna medycyna nie była w stanie mu pomóc, jego przyszłość wyglądała dosyć ponuro. Na ratunek przyszły animacje z wytwórni Walta Disneya, dzięki którym chłopak zaczął stopniowo reagować na bodźce docierające do niego z ekranu telewizora oraz porozumiewać z najbliższą rodziną.

Reżyseria: Roger Ross Williams, na podstawie: Ron Suskind „Life, Animated”, Stany Zjednoczone, Francja, rok produkcji: 2016, czas trwania: 89 min.

Obowiązują rezerwacje pod nr tel. 607 503 568 lub 477 64 78.

Na film zapraszają:

Fundacja Piętro Wyżej

Centrum Kultury w Żaganiu

Pałac Książęcy sp. z o.o.

Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem „Dalej razem”

 

Od Fundacji Piętro Wyżej:

Po pierwsze – ten film możemy obejrzeć dzięki zaangażowaniu i wrażliwości na potrzeby kilku osób i instytucji. Zaczęło się od pracującej z takimi dziećmi Barbary Kaiser-Szmidt i Ewy Bieleckiej, dyrektorki niepublicznego przedszkola „Brzdąc” w Żaganiu, do którego uczęszczają również dzieci z autyzmem. Zgłosiły się do naszej fundacji i zainteresowały filmem. Do inicjatywy błyskawicznie włączyła się Beata Tołpa, dyrektorka Centrum Kultury w Żaganiu wraz z Zespołem oraz Pałac Książęcy sp z o.o., dzięki którym będziemy mogli obejrzeć film w Sali Inter.  Zaangażowało się też Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem „Dalej razem” z Zielonej Góry – z prezesem Sebastianem Cycułą, Agnieszką Balak z zarządu organizacji, mamą chłopca z autyzmem, Czarka, i właśnie terapeutką B. Kaiser-Szmidt.

Dziękujemy również pani Honoracie Dzimińskiej-Matusiak, nauczycielce języka polskiego w SP nr 1 w Żaganiu za to, że chętnie podjęła temat autyzmu, promując wydarzenie w szkole. A dzięki tej współpracy jeszcze w marcu przygotowujemy zajęcia dla uczniów klas piątych tej szkoły, podczas których w świat autyzmu wprowadzi młodych ludzi B. Kaiser-Szmidt. Zachęcamy też innych pedagogów do włączenia się w akcję.

Warto dodać, że jeszcze wiosną w Żaganiu rozpocznie się budowa placówki oświatowej (przedszkole, szkoła), a docelowo domu dla niesamodzielnych dorosłych osób z autyzmem. Możliwe to było dzięki współpracy stowarzyszenia „Dalej Razem” z miastem Żagań i zakupie działki na korzystnych warunkach.

Serdecznie zapraszamy na film  i degustację zdrowej żywności wytwarzanej przez dorosłe osoby z autyzmem w Pracowni Kulinarnej „Dalej razem”.

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim, którzy włączyli się w tę inicjatywę.

Fundacja Piętro Wyżej