AKTUALNOŚCI

Wyruszamy w morze

dnia: 17.04.2017 - 13:00

Zapraszamy na kolejne Spotkanie z Podróżnikami i Ludźmi Gór. Niedziela, 23 kwietnia, pałac, Żagań, Sala Inter, godz. 17.00! Tym razem wyruszamy na morza i oceany. Na wodzie - ARKADIUSZ PAWEŁEK, który m.in. jako drugi człowiek na świecie samotnie przepłynął pontonem "Cena strachu" przez Atlantyk. Do zobaczenia.

ARKADIUSZ PAWEŁEK opowie o:
- o jego pierwszym samotnym rejsie przez Atlantyk na pontonie „Cena Strachu”,
- o opłynięciu pontonem przylądka Horn.
- żeglowaniu na jachcie należącym do najmniejszej oceanicznej klasy regatowej na świecie – Setka – na trasie z Sagres w Portugalii, przez Teneryfę na Wyspach Kanaryjskich do Martniki, na Karaibach,
- żeglowaniu na jednej z największych klas regatowych świata – Maxi 80, czyli słynnej „Łódce Bols”...

Będzie można też nabyć książkę – „Cena strachu – pontonem przez Atlantyk”.

Arek Pawełek
W 1998 roku przepłynął samotnie Atlantyk małym, ożaglowanym pontonem. Była to jego przepustka do świata Podróży i Przygody.
Od tej pory uczestniczył w wielu wyprawach i ekspedycjach, brał udział w regatach oceanicznych i żeglował po niemalże całym świecie, zdobywał dżungle i pustynie, startował w rajdach samochodowych i przygodowych. W 2008 roku, jako pierwszy i jak dotąd jedyny człowiek na świecie opłynął, znowu samotnie, na odkrytej łodzi pontonowej, przylądek Horn. Na przełomie 2016-2017 roku wziął udział w regatach „Setką przez Atlantyk 2016”. Żeglując samotnie na 5-metrowym, sklejkowym jachcie „Quark”, po raz kolejny (już czwarty) pokonał Atlantyk. „Quark” jest jachtem klasy „Setka”, która jest najmniejszą klasą regatową na świecie.

Co ciekawe, mimo iż Arek Pawełek przepłynął dziesiątki tysięcy mil morskich, do tej pory nie ma uprawnień żeglarskich.

Dotychczasowe wyczyny Arka uhonorowane zostały wieloma nagrodami, jest autorem książek i fotoreporterem. Jego książka „Cena Strachu” w 2001 roku ogłoszona została najlepszą książką żeglarską roku i zdobyła nagrodę im. Teligi, przyznaną przez miesięcznik „Żagle”.

Nagrody:
Conrad 1998 – za rejs pontonem przez Atlantyk
Złoty Hals 1998 – za rejs pontonem przez Atlantyk
Nagroda im. L. Teligi 2001 – za książkę „Cena Strachu”
Nagroda im. Augustyna Świdra Sokoli Laur 2007 – za propagowanie sportowego stylu życia,
Hanys Roku 2009 – za upór w dążeniu do celu.

Imieniem jego pontonu „Cena Strachu” została też nazwana gwiazda w gwiazdozbiorze Oriona.

Ponton „Cena Strachu” stanowi obecnie eksponat Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Swoje podróże i przygody dedykuje wszystkim, którzy nie mają możliwości, niezależnie od przyczyn, do realizacji swoich marzeń.

Szczęście sprzyja mu w realizacji jego snów – przez kilka lat był członkiem załogi znanego jachtu regatowego klasy Maxi 80 - „Łódki Bols”, na pokładzie której przepłynął tysiące mil, zdobył ogromne doświadczenie żeglarskie, uczestniczył w słynnych regatach Sydney - Hobart... Swoimi pasjami potrafił zarazić też innych. Był między innymi współautorem programu radiowego „Witaj Skarbie” w RMF FM. Był przedstawicielem rajdów przygodowych Caucasian Challenge, Rickshaw Challenge, Budapest Bamako, Trans Sahara. Sam też organizował rajdy przygodowe i przeprawowe 4x4.

Arek nurkuje od 1985 roku, gdy we wrocławskim Klubie Płetwonurków „Castor ” zaraził się pasją do „milczącego świata”. Jest instruktorem nurkowania PADI oraz ASTD, posiada uprawnienia nurka zawodowego (przez szereg lat wykonywał prace podwodne), był też instruktorem nurkowania w Marynarce Wojennej. Wykonał tysiące nurkowań. Często w niezwykle trudnych warunkach, np. podczas realizacji programów telewizyjnych z cyklu „Klub Poszukiwaczy Skarbów”, gdy wielokrotnie nurkował w zalanych podziemiach, studniach, kopalniach...

O jego przygodach pisano w magazynach, gazetach i książkach nie tylko w Polsce. Nie sposób tutaj wymienić wszystkie tytuły, więc tylko kilka:
magazyny – Żagle, Playboy, Sukces, RIB International, Yachting World,
książki – Heavy Weather Powerboating (H. Montgomery – Swan), Szalone Eskapady – Wyd. 4. (A. Urbańczyk), Księga Przygody 2000 (Janusz Czerwiński)

Arek pracował jako dziennikarz i fotoreporter dla wielu magazynów i gazet. Szlify dziennikarskie zdobywał w Polskiej Agencji Prasowej. Jego zdjęcia i artykuły publikowane były m.in. w Playboyu, Sukcesie, Żołnierzu Polskim, Pani, National Geographic Traveler, Żaglach, RIB International, Land Rover World, Podróżach, i wielu innych tytułach...

Od końca 2010 roku mieszkał w Jordanii, gdzie m.in. pracował jako instruktor nurkowania w Centrum Nurkowym w Aqabie.
Pod koniec 2012 roku wrócił do Polski i obecnie mieszka w niewielkiej wiosce w pobliżu Żagania, gdzie wraz z żoną hoduje konie sportowe oraz pracuje jako kowal-podkuwacz.
Wciąż planuje wyprawy i ekspedycje...

Organizatorzy:
Centrum Kultury
Speleoklub Bobry Żagań
Fundacja Piętro Wyżej
Pałac Książęcy sp. z o.o

Zapraszamy!